Užitečné funkce Google zdarma

Google ZDARMA nabízí mnoho zajímavých funkcí

Objevte svět možností s Google ZDARMA! Široká škála zajímavých funkcí vám umožní zlepšit váš online zážitek. S Google zdarma získáte přístup k inovativním nástrojům, které vám usnadní komunikaci, zlepší organizaci a otevřou cestu k novým možnostem. Připojte se k nám a využijte všechny výhody, které Google zdarma nabízí. Buďte kreativní, efektivní a plně propojení s digitálními možnostmi! Zjistěte, jak Google ZDARMA mění pravidla hry – staňte se součástí revoluce dnešní digitální éry!“

Graf funkce
Kurz Euro
Kočička pro štěstí
Víte o těchto užitečných funkcích, které nabízí Google? Jsou jednoduché a přehledné

Víte o těchto užitečných funkcích, které nabízí Google? Jsou přehledné a jednoduché, používají se v Google prohlížeči, takže nemusíte nic instalovat. Rychle tak dohledáte ztracený telefon, zjistíte nejnovější sportovní výsledky nebo v kolik hodin bude vycházet sluníčko. A to zdaleka není všechno, více se dočtete v článku.

Google ZDARMA nabízí mnoho zajímavých funkcí​

Užitečné funkce Google ZDARMA

Hledání ztraceného telefonu nebo tabletu

Máte telefon s operačním systémem Android? Pak jej můžete velmi snadno najít, pokud ho třeba ztratíte nebo Vám ho někdo ukradne. Telefon však musí být připojen k Internetu, nezáleží jestli přes domácí Wifi nebo datové připojení od operátora. Postup je následující:

  1. Na libovolném počítači, tabletu, či jiném telefonu se přihlaště ke stejnému Google účtu, který máte ve ztraceném telefonu
  2. Do vyhledávače napište „najdi můj telefon“. Následně se Vám na mapě zobrazí poloha přístroje, jméno Wifi, přes kterou je připojen k internetu a dokonce i stav baterie.
  3. Telefon můžete prozvonit, a to i v případě, že je v tichém režimu, zamknout jej anebo v nejzazším případě úplně vymazat.

Pokud hledané zařízení není připojené k Internetu, zobrazí se jeho poslední známá poloha.

Sportovní výsledky

Zajímavé funkce ocení sportovní fanoušci – tedy alespoň v případě některých sportů. Pokud zadáte například „Sparta Praha“ nebo „Sigma Olomouc“, zobrazí se informace o aktuální pozici týmu v tabulce, výsledky odehraných a termíny následujících zápasů.

U odehraných zápasů se můžete podívat na další podrobnosti, v případě fotbalu například na udělené žluté a červené karty, střídání a vstřelené góly. Klepnutím na odkaz Zprávy se dostanete k přehledu posledních aktualit o daném týmu. Nechybí ani podrobná ligová Tabulka nebo Soupiska hráčů.

Světový čas a předpověď počasí

Chcete zjistit, kolik je hodin kdekoliv na světě, třeba v Tokiu? Napište do Googlu „Tokio čas“. Vyhledávač Vám ukáže aktuální čas a datum v daném místě.

To samé platí pro počasí, zadejte Tokio počasí a dozvíte se teplotu, srážky a rychlost větru.

Světový čas
Počasí ve světě

Východ a západ slunce

Východ a západ slunce​Kutná Hora Česká republika

Chcete si udělat fotky východu slunce, ale nevíte, na kolik hodin si nařídit budík, abyste to nezaspali? Pak se také můžete obrátit na Google. Zadejte výraz „východ slunce“, anebo „západ slunce“. Pokud zadáte konkrétní lokalitu, pak se zobrazí údaj právě v ní, pokud žádné místo nezadáte, Google Vám zobrazí polohu, ve které se nacházíte.

A pokud Vás zajímá čas východu nebo západu slunce jiný než následující den, zadejte konkrétní datum a místo – například „východ slunce 1. 3. kutná hora“.

Encyklopedie Wikipedia

Internetovou encyklopedii Wikipedia není třeba podrobněji představovat. Jedná se o jeden z nejbohatších veřejně dostupných informačních zdrojů. Kvůli odpovědím na jednoduché otázky však není nutné otevírat stránky Wikipedie, Google nabízí náhled skrze malé virtuální okénko.

Stačí zadat výraz „kdo je“„co je“ či „kde je“, následovaný hledaným termínem, například „kdo je Karel Gott“ nebo „co je podcast“. Pokud je dané heslo obsažené v české Wikipedii, zobrazí se na prvním místě výsledků výstřižek z tohoto zdroje. A pokud chcete více informací, můžete prokliknout na kompletní článek.

Encyklopedie Wikipedia​ Karel Gott

Test rychlosti připojení
k Internetu

Přímo ve vyhledávači si můžete změřit rychlost internetového připojení. Stačí zadat slovní spojení „speed test“ a zobrazí se informace o tom, jak měření probíhá. Samotný test je realizován pomocí služby Measurement Lab.

Stačí tedy stisknout tlačítko Spustit test rychlosti. Následně se zobrazí vyskakovací okno, v jehož rámci bude provedeno měření rychlosti stahování (downloadu) a nahrávání (uploadu) dat. Výsledkem jsou naměřené přenosové rychlosti, latence a slovní hodnocení, na co vaše aktuální připojení stačí.

Můžete přečíst článek, který se přímo věnuje Měření rychlosti internetu:

Nástroje pro měření rychlosti připojení k internetu pro rok 2024: Jak dosáhnout optimální výkonnosti a odhalit, zda máte pomalé připojení

Test rychlosti internetu

Kalkulačka

Přímo ve vyhledávači Google můžete používat vědeckou kalkulačku. Stačí do vyhledávacího pole zadat nějaký matematický příklad – např. „123*30“. Google jej spočítá a výsledek zobrazí v kalkulátoru, kde můžete zadávat další výpočty.

Kalkulačka na Google

Graf matematických funkcí

Pokud má Vaše dítě domácí úkol z matematiky, tak Vám může Google výrazně usnadnit práci, umí totiž grafy funkcí. Do vyhledávacího pole zadáte funkci, například „y=sin(x)“. Zobrazený graf je interaktivní, lze v něm pomocí myši odečítat hodnoty nebo jej posouvat a pomocí tlačítek v levém horním rohu přibližovat a oddalovat. Pokud chcete porovnat průběh více funkcí v jednom grafu, zadejte například „y=sin(x),y=cos(x)“. Google podporuje také grafy trigonometrických, exponenciálních a logaritmických funkcí a v počítačových prohlížečích podporujících WebGL umí i 3D grafy. 

Graf funkce

Převody jednotek

Převádět lze následující fyzikální jednotky:

  • Hmotnost – u, grain, g, kg, ozm, lbm, stone, sg, cwt, uk_cwt, ton, uk_ton
  • Délka – ang, Picapt, pica, in, ft, yd, m, ell, mi, survey_mi Nmi, ly, parsec
  • Čas – sec, min, hr, day, yr
  • Tlak – Pa, mmHg, Torr, psi, atm
  • Síla – dyn, pond, N, lbf
  • Energie – eV, e, J, flb, c, cal, BTU, Wh, HPh
  • Výkon – W, PS, HP
  • Magnetismus – ga, T
  • Teplota – C, F, K, Rank, Reau
  • Objem – ang^3, Picapt^3, tsp, tspm, tbs, in^3, oz, cup, pt, uk_pt, qt, l, uk_qt, gal, uk_gal, ft^3, bushel, barrel, yd^3, m^3, MTON, GRT, mi^3, Nmi^3, ly^3
  • Rychlost – m/hr, mph, kn, admkn, m/sPlocha – ang^2, Picapt^2, in^2, ft^2, yd^2, m^2,ar, Morgen,uk_acre, us_acre, ha, mi^2, Nmi^2, ly^2
  • Informace – bit, byte

Pokud máte zahraniční popis nějakého výrobku a váha (nebo třeba rozměr) je uvedena v librách, pak není nic snazšího než zadat do Google „10 liber na kg“ a ihned máte odpověď. Na výběr jsou samozřejmě i další míry.  

Převod fyzikálních jednotek