Jak zjistíte svoji veřejnou IP adresu

Pokud jste připojeni přes router, který provádí NAT (překlad z veřejné adresy na vnitřní, neveřejnou), pak je nejjednodušší možnost některý z veřejně dostupných serverů, které tuto službu zdarma poskytují. 

Vyzkoušet můžete servery LUPA.cz nebo moje.ip.

IP adresu Vám prozradí i většina nástrojů pro měření rychlosti připojení: Speedtest by Ookla.

Ilustrace osoby která hledá svou veřejnou IP adresy s VDSL modemem

Zjistěte víc než kdy předtím: Jak využít nástroje pro zjištění IP adresy!

Hostname slouží podobně jako IP adresa k identifikaci počítače v síti. Je to unikátní jméno identifikující počítač nebo tzv. hraniční router v síti Internet. Hostname slouží pouze pro lepší zapamatovatelnost místo číselné hodnoty, při komunikaci mezi počítači je převáděn na číselnou IP adresu.

Lokalita má pouze orientační charakter, určuje se podle databáze geografického umístění IP adres. Parametr může ovlivnit pouze Váš poskytovatel připojení a měl by odpovídat skutečné zemi, ve které se nacházíte. Pokud máte pevné připojení a tento údaj neodpovídá zemi,kde se nacházíte, pravděpodobně Váš poskytovatel ne zcela korektním způsobem získává adresní prostory a neváhejte jej na to upozornit a požadujte okamžitou nápravu. Může Vám to způsobit problémy například při přístupu do bankovnictví nebo k jiným službám, kdy servery ověřují, odkud se k nim uživatelé připojují a můžou z bezpečnostních (nebo jiných) důvodů zakazovat přístup z jiné země.

IP adresa je unikátní číslo identifikující počítač, tablet nebo třeba chytrý telefon v síti Internet. Jednu IP adresu může sdílet celá domácnost nebo firma či škola, která na Internet přistupuje přes jedno připojení, a naopak jeden uživatel může dostat při každém připojení od svého poskytovatele přidělenu jinou IP adresu, to v případě, že má dynamickou IP adresu.

ilustrace osoby která hledá veřejnou IP adresu

Co je statická IP adresa (veřejná)

Pevná, neboli statická, je unikátní adresa internetového připojení. Adresa zůstává po celou dobu dané služby stejná a nemění se tedy po vypnutí nebo restartu modemu či systému. Adresu přiděluje poskytovatel internetu, pokud se rozhodnete přejít k jinému, není možné ji s sebou přenést, jako je tomu například u telefonního čísla. Za statickou adresu obvykle platíte měsíční poplatek.

Jde o zcela otevřené připojení k internetu. Je třeba zdůraznit, že zařízení je připojené na internet bez jakýchkoli omezení a není chráněno před případnými útoky.

Connectivity.cz banner

Co je dynamická IP adresa

Oproti tomu dynamická IP adresa se mění v pravidelných intervalech. Při každém dalším připojení k internetu vám může být teoreticky přidělena jiná. Sice bývá obvyklé, že máte na delší dobu přidělenu tutéž IP adresu, ale u dynamického přidělování vám to nikdo negarantuje. Konkrétní přidělení ovlivňuje Váš poskytovatel internetového připojení (ISP – Internet Service Provider).

Co je interní IP adresa

Interní (neboli lokální) IP adresa je provozována v místní síti (LAN – Local Area Network). Jedná se o menší, neveřejnou počítačovou síť, která se používá v domácnostech, školách či firmách.

Jak zjistím svoji IP adresu

Co je IPv6 adresa

Adresa IPv6 (Internetový protokol verze 6) má již několik let nahradit nevyhovující IPv4- především kvůli nedostatku adres. Většina webů je již dostupná i na tomto standardu, ovšem třeba Cetin IPv6 u VDSL přípojek stále nepodporuje.

xDSL (sada protokolů DSL)

DSL (Digital Subscriber Line) je digitální uživatelská linka. Tedy fyzická přípojka v majetku poskytovatele služby až k jejímu účastníkovi. V České republice si samotné vedení poskytovatel služby vždy pronajímá od vlastníka infrastruktury, kterým je Cetin, nástupce dřívějšího Českého Telecomu, který zde veškeré telefonní linky vybudoval. Jako první se využíval standard ADSL, jenž je postupně nahrazován mnohem výkonnějším standardem VDSL. Nejvyšší možná rychlost je ovlivněna zejména vzdáleností od ústředny a kvalitou vedení.

VDSL (nebo VHDSL, Very High Speed DSL) je protokol umožňující širokopásmový datový přenos přes stávající telefonní vedení až do bytu nebo kanceláře. Nejvyšší rychlost stahování je 250 Mb/s, nahrávání 25 Mb/s.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je asymetrická digitální linka. Její rychlost je ve směru k uživateli (stahování neboli download) vyšší než rychlost směrem od uživatele (odesílání neboli upload). Nejvyšší rychlost stahování je 8 Mb/s, nahrávání 0,8 Mb/s. Navazující standard ADSL2 nabízel 12 Mb/s stahování, respektive 3,5 Mb/s nahrávání a třetí standard ADSL2+ dosahoval rychlostí 24/1,4 Mb/s (stahování/odesílání).

Agregace internetu je technický parametr, který určuje maximální počet uživatelů sdílejících vyhrazenou kapacitu Internetu. Agregace umožňuje sdílet kapacitu internetových linek mezi více uživateli, poskytovatelé díky tomu mohou nabídnout levnější služby. Smysl to mělo především v době, kdy mezinárodní Internetová konektivita byla podstatně nákladnější. Již několik let zpátky se ovšem její cena podstatně snížila a dnes již prakticky není opodstatněné agregaci nějak výrazně uplatňovat. 

Pokud poskytovatel avizuje, že nabízí rychlost stahování až 100 Mb/s, agregace je 1:10, znamená to, že dynamická rychlost připojení se bude pohybovat v rozmezí 10 až 100 Mb/s. Klesat pak může v denních špičkách, kdy se připojuje nejvíce lidí. Naopak v době menšího vytížení může dosáhnout až na 100 Mb/s. Agregace není jen u DSL služeb, reálně se vyskytuje u každého poskytovatele, ať už Vám tvrdí cokoliv jiného. Například na páteřní lince do internetu se uplatňuje tzv. přirozená agregace. Tím se ovšem nemusíte vůbec trápit, jelikož to na své přípojce obvykle nemáte možnost poznat, nemělo by to Vaši službu nijak ovlivnit.

Reálná rychlost, kterou budete dosahovat na DSL připojení dosahovat, je mimo agregaci ovlivněna kvalitou vedení a vzdáleností účastníka od ústředny. Takže zatímco dva uživatelé platí stejnou částku za jednu službu, jeden z nich může stahovat rychlostí třeba 94 Mb/s, kdežto druhý třeba jen 85 Mb/s. V zásadě to není chyba operátora, ale důsledek fyzikálních zákonů. V některých případech Vám může připojení také zpomalovat zastaralý, méně výkonný nebo nesprávně nastavený DSL modem.

TIP: Chcete vědět, jakou nejvyšší rychlost připojení VDSL dosáhnete u Vás?  Zadejte nám adresu, my ji ověříme a zašleme Vám nezávaznou nabídku.

Jaký je rozdíl mezi VDSL a ADSL

Jak zjistíte svoji veřejnou IP adresu

Rozdíl mezi ADSL (a jeho pozdějšími a modernějšími verzemi ADSL2 nebo ADSL2+) a VDSL je pro uživatele ten, že VDSL nabízí znatelně vyšší rychlosti pro stahování i odesílání dat.

Větší propustnost linky u VDSL rovněž zaručí lepší uživatelské podmínky v případě, že zároveň používáte služby IPTV, například námi nabízenou digitální televizi Sledování TV.

Co je DSL modem router

Pro VDSL i ADSL připojení, namísto obvyklého routeru, potřebujete tzv. VDSL modem (správně bychom měli říkat DSL modem router*). Do něj se připojí telefonní přípojka od internetového poskytovatele na straně jedné, počítač (nebo Smart TV, chytrý telefon, apod.) na straně druhé. K modemu si zařízení připojujete počítačovým (Ethernet) kabelem nebo přes bezdrátovou WiFi síť, kterou doporučujeme zabezpečit heslem, aby se přes Vás nemohl připojovat kdokoliv cizí, což by bylo rozhodně nežádoucí. Přinejmenším by Vám to zpomalovalo připojení.

*DSL modem router je kombinované zařízení, které má funkce modemu i routeru. DSL modem a router jsou součástí jednoho zařízení. DSL modem (Digital Subscriber Line Transceiver) je technologie, která umožňuje vysokorychlostní přenos dat na běžných telefonních linkách s krouceným párem kabelů.

Stručně řečeno, modem s routerem převádí linku DSL na ethernetové připojení a přímo sdílí bezdrátovou síť.

Aktuální ceny VDSL modemů naleznete v ceníku. Všechny modemy v naší nabídce mají bezdrátovou Wi-Fi síť, běžné funkce routeru, který tím pádem již nebudete potřebovat. Modemy také mají 4 LAN porty pro propojení Ethernet kabelem, což doporučujeme pro chytré televize, aby se Vám nesekal obraz.

Další články